Postinumeroalue · Veteli

69750 Sillanpää

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat160koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 122 €−8 % vs. koko maa
Keski-ikä49 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut21 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 69750 Sillanpää (Veteli) asui 160 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 67,1 km², joten asukkaita on 2,4 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 122 € vuodessa verojen jälkeen, 8 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 849. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 6 postinumeroalueesta.

9 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 21 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 5,7 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 74 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 69750 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 122 €
Keskitulo, asukkaat25 015 €
Mediaanitulo, taloudet43 036 €
Keskitulo, taloudet46 452 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

26 %65 %9 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,1 %
16–193,1 %
20–2910,0 %
30–399,4 %
40–4910,0 %
50–5918,1 %
60–6915,0 %
70–7913,1 %
80+8,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (137 henkeä).

Vain perusaste21,2 %
Ylioppilastutkinto0,0 %
Ammatillinen57,7 %
Alempi korkeakoulu16,1 %
Ylempi korkeakoulu5,1 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset51,2 %
Työttömät3,1 %
Opiskelijat5,6 %
Eläkeläiset26,9 %
Lapset 0–1410,6 %
Muut2,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat74
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa91 %
Vuokra-asunnoissa8 %
Yksinasuvien taloudet30 %
Lapsitaloudet16 %
Asuntojen keskikoko102,8 m²
Asumisväljyys49,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit72
Työpaikat alueella35

Veteli: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Veteli

  1. 69730 Tunkkari27 609 €
  2. 69850 Patana24 979 €
  3. 69700 Veteli Keskus23 240 €
  4. 69820 Räyrinki23 117 €
  5. 69830 Pulkkinen21 302 €

Lähimmät postinumerot

  1. 69660 Köyhäjoki24 023 €
  2. 69700 Veteli Keskus23 240 €
  3. 69730 Tunkkari27 609 €
  4. 69820 Räyrinki23 117 €
  5. 69830 Pulkkinen21 302 €
  6. 69850 Patana24 979 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.