Postinumeroalue · Veteli

69850 Patana

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat175koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 979 €−5 % vs. koko maa
Keski-ikä50 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut16 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 69850 Patana (Veteli) asui 175 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 50 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 60,2 km², joten asukkaita on 2,9 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 979 € vuodessa verojen jälkeen, 5 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 553. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 6 postinumeroalueesta.

13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 16 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 6,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 85 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 87 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 69850 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 979 €
Keskitulo, asukkaat25 975 €
Mediaanitulo, taloudet42 947 €
Keskitulo, taloudet47 275 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

25 %62 %13 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–159,1 %
16–197,4 %
20–297,4 %
30–398,6 %
40–4911,4 %
50–5914,3 %
60–6916,6 %
70–7917,1 %
80+8,0 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (154 henkeä).

Vain perusaste27,3 %
Ylioppilastutkinto3,9 %
Ammatillinen52,6 %
Alempi korkeakoulu14,3 %
Ylempi korkeakoulu1,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset45,1 %
Työttömät2,9 %
Opiskelijat8,0 %
Eläkeläiset35,4 %
Lapset 0–146,9 %
Muut1,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat85
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa87 %
Vuokra-asunnoissa13 %
Yksinasuvien taloudet33 %
Lapsitaloudet13 %
Asuntojen keskikoko101,1 m²
Asumisväljyys51,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja1 %
Kesämökit61
Työpaikat alueella33

Veteli: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Veteli

  1. 69730 Tunkkari27 609 €
  2. 69750 Sillanpää24 122 €
  3. 69700 Veteli Keskus23 240 €
  4. 69820 Räyrinki23 117 €
  5. 69830 Pulkkinen21 302 €

Lähimmät postinumerot

  1. 69750 Sillanpää24 122 €
  2. 69820 Räyrinki23 117 €
  3. 69830 Pulkkinen21 302 €
  4. 69910 Kivikangas16 869 €
  5. 69920 Oksakoski-Kivikangas22 582 €
  6. 69950 Perho Keskus-Salamajärvi23 163 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.