Postinumeroalue · Pielavesi

72550 Säviä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat243koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 255 €−16 % vs. koko maa
Keski-ikä57 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut18 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 72550 Säviä (Pielavesi) asui 243 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 57 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 69,9 km², joten asukkaita on 3,5 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 255 € vuodessa verojen jälkeen, 16 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 428. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 10 postinumeroalueesta.

13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 18 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 7,4 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 120 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 89 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 72550 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 255 €
Keskitulo, asukkaat25 290 €
Mediaanitulo, taloudet38 534 €
Keskitulo, taloudet44 865 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

23 %64 %13 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–159,1 %
16–192,9 %
20–294,1 %
30–396,6 %
40–499,9 %
50–5914,8 %
60–6917,7 %
70–7923,5 %
80+11,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (217 henkeä).

Vain perusaste28,6 %
Ylioppilastutkinto3,2 %
Ammatillinen50,2 %
Alempi korkeakoulu11,5 %
Ylempi korkeakoulu6,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset36,2 %
Työttömät2,9 %
Opiskelijat2,9 %
Eläkeläiset46,1 %
Lapset 0–148,2 %
Muut3,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat120
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa89 %
Vuokra-asunnoissa6 %
Yksinasuvien taloudet37 %
Lapsitaloudet10 %
Asuntojen keskikoko97,2 m²
Asumisväljyys52,9 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja3 %
Kesämökit131
Työpaikat alueella46

Pielavesi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Pielavesi

  1. 72710 Vaaraslahti25 369 €
  2. 72570 Vuorikylä24 580 €
  3. 72810 Jylhänkylä23 117 €
  4. 72530 Säviäntaipale22 195 €
  5. 72740 Laukkala22 101 €
  6. 72400 Pielavesi Keskus-Jylänki21 829 €
  7. 72430 Kumpula21 018 €
  8. 72840 Saarela20 668 €
  9. 72510 Jokijärvi20 077 €

Lähimmät postinumerot

  1. 72490 Saarinen–
  2. 72510 Jokijärvi20 077 €
  3. 72530 Säviäntaipale22 195 €
  4. 72570 Vuorikylä24 580 €
  5. 72600 Keitele Keskus23 320 €
  6. 72630 Kuusela-Rajala24 374 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.