Postinumeroalue · Pielavesi

72570 Vuorikylä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat99koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 580 €−7 % vs. koko maa
Keski-ikä51 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut12 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 72570 Vuorikylä (Pielavesi) asui 99 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 51 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 59,5 km², joten asukkaita on 1,7 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 580 € vuodessa verojen jälkeen, 7 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 684. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 10 postinumeroalueesta.

14 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 12 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 45 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 93 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 72570 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 580 €
Keskitulo, asukkaat25 591 €
Mediaanitulo, taloudet39 031 €
Keskitulo, taloudet46 282 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

23 %63 %14 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1517,2 %
16–193,0 %
20–294,0 %
30–397,1 %
40–4911,1 %
50–5914,1 %
60–6916,2 %
70–7917,2 %
80+10,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (81 henkeä).

Vain perusaste25,9 %
Ylioppilastutkinto2,5 %
Ammatillinen59,3 %
Alempi korkeakoulu9,9 %
Ylempi korkeakoulu2,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset34,3 %
Työttömät6,1 %
Opiskelijat6,1 %
Eläkeläiset37,4 %
Lapset 0–1414,1 %
Muut2,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat45
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa93 %
Vuokra-asunnoissa2 %
Yksinasuvien taloudet29 %
Lapsitaloudet22 %
Asuntojen keskikoko106,9 m²
Asumisväljyys55,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit37
Työpaikat alueella12

Pielavesi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Pielavesi

  1. 72710 Vaaraslahti25 369 €
  2. 72810 Jylhänkylä23 117 €
  3. 72550 Säviä22 255 €
  4. 72530 Säviäntaipale22 195 €
  5. 72740 Laukkala22 101 €
  6. 72400 Pielavesi Keskus-Jylänki21 829 €
  7. 72430 Kumpula21 018 €
  8. 72840 Saarela20 668 €
  9. 72510 Jokijärvi20 077 €

Lähimmät postinumerot

  1. 72510 Jokijärvi20 077 €
  2. 72530 Säviäntaipale22 195 €
  3. 72550 Säviä22 255 €
  4. 72600 Keitele Keskus23 320 €
  5. 72630 Kuusela-Rajala24 374 €
  6. 72710 Vaaraslahti25 369 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.