Postinumeroalue · Pielavesi

72810 Jylhänkylä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat120koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 117 €−12 % vs. koko maa
Keski-ikä47 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut15 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 72810 Jylhänkylä (Pielavesi) asui 120 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 80,2 km², joten asukkaita on 1,5 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 117 € vuodessa verojen jälkeen, 12 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 184. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 10 postinumeroalueesta.

14 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 15 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 51 asuntokuntaa, keskimäärin 2,40 henkeä taloudessa, ja 92 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 72810 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 117 €
Keskitulo, asukkaat24 202 €
Mediaanitulo, taloudet42 566 €
Keskitulo, taloudet45 500 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

32 %55 %14 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1519,2 %
16–193,3 %
20–295,8 %
30–397,5 %
40–4914,2 %
50–5911,7 %
60–6914,2 %
70–7917,5 %
80+6,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (95 henkeä).

Vain perusaste27,4 %
Ylioppilastutkinto6,3 %
Ammatillinen51,6 %
Alempi korkeakoulu12,6 %
Ylempi korkeakoulu2,1 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset35,0 %
Työttömät4,2 %
Opiskelijat5,8 %
Eläkeläiset35,8 %
Lapset 0–1416,7 %
Muut2,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat51
Henkeä / asuntokunta2,40
Omistusasunnoissa92 %
Vuokra-asunnoissa4 %
Yksinasuvien taloudet29 %
Lapsitaloudet22 %
Asuntojen keskikoko113,5 m²
Asumisväljyys50,1 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit56
Työpaikat alueella17

Pielavesi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Pielavesi

  1. 72710 Vaaraslahti25 369 €
  2. 72570 Vuorikylä24 580 €
  3. 72550 Säviä22 255 €
  4. 72530 Säviäntaipale22 195 €
  5. 72740 Laukkala22 101 €
  6. 72400 Pielavesi Keskus-Jylänki21 829 €
  7. 72430 Kumpula21 018 €
  8. 72840 Saarela20 668 €
  9. 72510 Jokijärvi20 077 €

Lähimmät postinumerot

  1. 72630 Kuusela-Rajala24 374 €
  2. 72710 Vaaraslahti25 369 €
  3. 72740 Laukkala22 101 €
  4. 72840 Saarela20 668 €
  5. 72930 Tossavanlahti20 709 €
  6. 72950 Porttila25 199 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.