Postinumeroalue · Kaavi

73640 Sivakkavaara

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat82koko maa 5 635 971
Mediaanitulo18 964 €−28 % vs. koko maa
Keski-ikä60 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut9 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 73640 Sivakkavaara (Kaavi) asui 82 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 60 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 100,1 km², joten asukkaita on 0,8 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 18 964 € vuodessa verojen jälkeen, 28 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 864. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 5 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 9 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 47 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 96 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 73640 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat18 964 €
Keskitulo, asukkaat24 115 €
Mediaanitulo, taloudet32 529 €
Keskitulo, taloudet38 695 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

37 %48 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–157,3 %
16–191,2 %
20–293,7 %
30–392,4 %
40–498,5 %
50–5923,2 %
60–6917,1 %
70–7918,3 %
80+18,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (75 henkeä).

Vain perusaste50,7 %
Ylioppilastutkinto0,0 %
Ammatillinen40,0 %
Alempi korkeakoulu8,0 %
Ylempi korkeakoulu1,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset28,0 %
Työttömät6,1 %
Opiskelijat2,4 %
Eläkeläiset53,7 %
Lapset 0–147,3 %
Muut2,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat47
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa96 %
Vuokra-asunnoissa2 %
Yksinasuvien taloudet45 %
Lapsitaloudet11 %
Asuntojen keskikoko93,7 m²
Asumisväljyys55,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit113
Työpaikat alueella6

Kaavi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kaavi

  1. 73600 Kaavi Keskus21 592 €
  2. 73620 Kortteinen-Rasilampi21 545 €
  3. 73670 Luikonlahti21 503 €
  4. 73645 Niinivaara-Onnivaara19 577 €

Lähimmät postinumerot

  1. 73500 Juankoski Keskus22 942 €
  2. 73600 Kaavi Keskus21 592 €
  3. 73620 Kortteinen-Rasilampi21 545 €
  4. 73645 Niinivaara-Onnivaara19 577 €
  5. 73670 Luikonlahti21 503 €
  6. 73710 Viitaniemi21 309 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.