Postinumeroalue · Kaavi

73645 Niinivaara-Onnivaara

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat65koko maa 5 635 971
Mediaanitulo19 577 €−26 % vs. koko maa
Keski-ikä56 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut7 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 73645 Niinivaara-Onnivaara (Kaavi) asui 65 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 56 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 64,1 km², joten asukkaita on 1,0 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 19 577 € vuodessa verojen jälkeen, 26 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 837. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 5 postinumeroalueesta.

9 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 7 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 36 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 94 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 73645 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat19 577 €
Keskitulo, asukkaat25 478 €
Mediaanitulo, taloudet34 166 €
Keskitulo, taloudet40 340 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

28 %63 %9 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1510,8 %
16–191,5 %
20–290,0 %
30–394,6 %
40–4915,4 %
50–5916,9 %
60–6918,5 %
70–7926,2 %
80+6,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (57 henkeä).

Vain perusaste40,4 %
Ylioppilastutkinto1,8 %
Ammatillinen50,9 %
Alempi korkeakoulu7,0 %
Ylempi korkeakoulu0,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset23,1 %
Työttömät6,2 %
Opiskelijat3,1 %
Eläkeläiset56,9 %
Lapset 0–149,2 %
Muut1,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat36
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa94 %
Vuokra-asunnoissa0 %
Yksinasuvien taloudet39 %
Lapsitaloudet8 %
Asuntojen keskikoko91,1 m²
Asumisväljyys59,1 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit64
Työpaikat alueella5

Kaavi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kaavi

  1. 73600 Kaavi Keskus21 592 €
  2. 73620 Kortteinen-Rasilampi21 545 €
  3. 73670 Luikonlahti21 503 €
  4. 73640 Sivakkavaara18 964 €

Lähimmät postinumerot

  1. 73600 Kaavi Keskus21 592 €
  2. 73620 Kortteinen-Rasilampi21 545 €
  3. 73640 Sivakkavaara18 964 €
  4. 73670 Luikonlahti21 503 €
  5. 73710 Viitaniemi21 309 €
  6. 73730 Losomäki17 836 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.