Postinumeroalue · Kaavi

73670 Luikonlahti

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat389koko maa 5 635 971
Mediaanitulo21 503 €−18 % vs. koko maa
Keski-ikä53 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut22 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 73670 Luikonlahti (Kaavi) asui 389 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 53 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 263,4 km², joten asukkaita on 1,5 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 503 € vuodessa verojen jälkeen, 18 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 611. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 5 postinumeroalueesta.

16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 22 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 17,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 201 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 73670 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat21 503 €
Keskitulo, asukkaat25 918 €
Mediaanitulo, taloudet38 970 €
Keskitulo, taloudet43 700 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

27 %57 %16 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1512,3 %
16–192,1 %
20–295,7 %
30–398,5 %
40–499,5 %
50–5912,9 %
60–6921,6 %
70–7920,1 %
80+7,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (337 henkeä).

Vain perusaste24,9 %
Ylioppilastutkinto1,8 %
Ammatillinen51,6 %
Alempi korkeakoulu18,7 %
Ylempi korkeakoulu3,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset32,1 %
Työttömät6,9 %
Opiskelijat3,9 %
Eläkeläiset42,9 %
Lapset 0–1412,1 %
Muut2,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat201
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa91 %
Vuokra-asunnoissa6 %
Yksinasuvien taloudet40 %
Lapsitaloudet13 %
Asuntojen keskikoko86,0 m²
Asumisväljyys48,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit418
Työpaikat alueella37

Kaavi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kaavi

  1. 73600 Kaavi Keskus21 592 €
  2. 73620 Kortteinen-Rasilampi21 545 €
  3. 73645 Niinivaara-Onnivaara19 577 €
  4. 73640 Sivakkavaara18 964 €

Lähimmät postinumerot

  1. 73620 Kortteinen-Rasilampi21 545 €
  2. 73640 Sivakkavaara18 964 €
  3. 73645 Niinivaara-Onnivaara19 577 €
  4. 73710 Viitaniemi21 309 €
  5. 73730 Losomäki17 836 €
  6. 73770 Säyneinen-Ala-Siikajärvi23 884 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.