Postinumeroalue · Kiuruvesi

74610 Honkaranta

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat157koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 131 €−5 % vs. koko maa
Keski-ikä49 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut23 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 74610 Honkaranta (Kiuruvesi) asui 157 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 56,0 km², joten asukkaita on 2,8 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 131 € vuodessa verojen jälkeen, 5 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 502. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 11 postinumeroalueesta.

13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 23 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 10,1 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 76 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 97 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 74610 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 131 €
Keskitulo, asukkaat26 528 €
Mediaanitulo, taloudet47 000 €
Keskitulo, taloudet47 613 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

24 %63 %13 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1512,1 %
16–193,2 %
20–298,3 %
30–3910,2 %
40–4910,8 %
50–5919,7 %
60–6916,6 %
70–7912,1 %
80+7,0 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (136 henkeä).

Vain perusaste20,6 %
Ylioppilastutkinto2,2 %
Ammatillinen54,4 %
Alempi korkeakoulu20,6 %
Ylempi korkeakoulu2,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset51,0 %
Työttömät5,7 %
Opiskelijat4,5 %
Eläkeläiset26,8 %
Lapset 0–1410,8 %
Muut1,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat76
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa97 %
Vuokra-asunnoissa1 %
Yksinasuvien taloudet38 %
Lapsitaloudet14 %
Asuntojen keskikoko96,6 m²
Asumisväljyys48,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit46
Työpaikat alueella17

Kiuruvesi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kiuruvesi

  1. 74940 Remeskylä-Tihilänkangas25 321 €
  2. 74680 Myllyniemi24 837 €
  3. 74740 Aittojärvi24 706 €
  4. 74630 Heinäkylä24 677 €
  5. 74670 Rapakkojoki23 631 €
  6. 74840 Koppeloharju23 585 €
  7. 74720 Niemiskylä23 409 €
  8. 74770 Kalliokylä22 556 €
  9. 74700 Kiuruvesi Keskus22 472 €
  10. 74640 Sulkavanjärvi21 404 €
  11. 74980 Tihilänkangas–

Lähimmät postinumerot

  1. 74550 Pörsänmäki21 476 €
  2. 74590 Kurenpolvi26 285 €
  3. 74595 Runni23 243 €
  4. 74630 Heinäkylä24 677 €
  5. 74640 Sulkavanjärvi21 404 €
  6. 74670 Rapakkojoki23 631 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.