Postinumeroalue · Kiuruvesi

74720 Niemiskylä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat189koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 409 €−11 % vs. koko maa
Keski-ikä47 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut22 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 74720 Niemiskylä (Kiuruvesi) asui 189 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 27,7 km², joten asukkaita on 6,8 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 409 € vuodessa verojen jälkeen, 11 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 100. korkein 2 927 alueesta ja 8. kunnan 11 postinumeroalueesta.

16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 22 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 8,2 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 85 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 86 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 74720 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 409 €
Keskitulo, asukkaat28 093 €
Mediaanitulo, taloudet42 899 €
Keskitulo, taloudet49 289 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

22 %62 %16 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1519,6 %
16–192,6 %
20–292,6 %
30–399,5 %
40–4917,5 %
50–599,5 %
60–6922,2 %
70–7913,8 %
80+2,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (148 henkeä).

Vain perusaste12,8 %
Ylioppilastutkinto0,7 %
Ammatillinen64,2 %
Alempi korkeakoulu15,5 %
Ylempi korkeakoulu6,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset41,3 %
Työttömät3,7 %
Opiskelijat4,2 %
Eläkeläiset32,3 %
Lapset 0–1417,5 %
Muut1,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat85
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa86 %
Vuokra-asunnoissa11 %
Yksinasuvien taloudet33 %
Lapsitaloudet26 %
Asuntojen keskikoko104,1 m²
Asumisväljyys48,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit50
Työpaikat alueella34

Kiuruvesi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kiuruvesi

  1. 74940 Remeskylä-Tihilänkangas25 321 €
  2. 74610 Honkaranta25 131 €
  3. 74680 Myllyniemi24 837 €
  4. 74740 Aittojärvi24 706 €
  5. 74630 Heinäkylä24 677 €
  6. 74670 Rapakkojoki23 631 €
  7. 74840 Koppeloharju23 585 €
  8. 74770 Kalliokylä22 556 €
  9. 74700 Kiuruvesi Keskus22 472 €
  10. 74640 Sulkavanjärvi21 404 €
  11. 74980 Tihilänkangas–

Lähimmät postinumerot

  1. 74670 Rapakkojoki23 631 €
  2. 74680 Myllyniemi24 837 €
  3. 74700 Kiuruvesi Keskus22 472 €
  4. 74740 Aittojärvi24 706 €
  5. 74770 Kalliokylä22 556 €
  6. 74840 Koppeloharju23 585 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.