Postinumeroalue · Kiuruvesi
74840 Koppeloharju
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 74840 Koppeloharju (Kiuruvesi) asui 241 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 45 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 138,0 km², joten asukkaita on 1,7 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 585 € vuodessa verojen jälkeen, 10 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 036. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 11 postinumeroalueesta.
14 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 15 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 10,9 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 108 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 93 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (188 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Kiuruvesi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Kiuruvesi
- 74940 Remeskylä-Tihilänkangas25 321 €
- 74610 Honkaranta25 131 €
- 74680 Myllyniemi24 837 €
- 74740 Aittojärvi24 706 €
- 74630 Heinäkylä24 677 €
- 74670 Rapakkojoki23 631 €
- 74720 Niemiskylä23 409 €
- 74770 Kalliokylä22 556 €
- 74700 Kiuruvesi Keskus22 472 €
- 74640 Sulkavanjärvi21 404 €
- 74980 Tihilänkangas–
Lähimmät postinumerot
- 74720 Niemiskylä23 409 €
- 74740 Aittojärvi24 706 €
- 74770 Kalliokylä22 556 €
- 74940 Remeskylä-Tihilänkangas25 321 €
- 74980 Tihilänkangas–
- 75500 Nurmes Keskus22 198 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.