Postinumeroalue · Nurmes

75650 Savikylä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat398koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 054 €−9 % vs. koko maa
Keski-ikä50 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut18 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 75650 Savikylä (Nurmes) asui 398 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 50 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 141,8 km², joten asukkaita on 2,8 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 054 € vuodessa verojen jälkeen, 9 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 871. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 13 postinumeroalueesta.

14 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 18 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 9,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 196 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 75650 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 054 €
Keskitulo, asukkaat26 807 €
Mediaanitulo, taloudet38 440 €
Keskitulo, taloudet46 696 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

24 %62 %14 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,6 %
16–191,5 %
20–297,3 %
30–3913,3 %
40–4910,8 %
50–5911,1 %
60–6919,8 %
70–7917,6 %
80+5,0 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (341 henkeä).

Vain perusaste25,2 %
Ylioppilastutkinto1,8 %
Ammatillinen54,5 %
Alempi korkeakoulu13,5 %
Ylempi korkeakoulu5,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset41,7 %
Työttömät4,5 %
Opiskelijat2,8 %
Eläkeläiset36,2 %
Lapset 0–1413,1 %
Muut1,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat196
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa91 %
Vuokra-asunnoissa7 %
Yksinasuvien taloudet34 %
Lapsitaloudet16 %
Asuntojen keskikoko91,8 m²
Asumisväljyys48,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja1 %
Kesämökit67
Työpaikat alueella52

Nurmes: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Nurmes

  1. 75970 Kohtavaara26 269 €
  2. 75710 Karhunpää26 224 €
  3. 75530 Porokylä22 706 €
  4. 75500 Nurmes Keskus22 198 €
  5. 75740 Pajukoski22 128 €
  6. 75930 Petäiskylä22 017 €
  7. 75890 Saramo-Petäiskylä-Mujejärvi21 295 €
  8. 75840 Ylä-Valtimo20 715 €
  9. 75770 Puukari20 484 €
  10. 75700 Valtimo Keskus20 422 €
  11. 75990 Höljäkkä20 211 €
  12. 75790 Rumo18 669 €

Kaikki 14 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 74980 Tihilänkangas–
  2. 75500 Nurmes Keskus22 198 €
  3. 75530 Porokylä22 706 €
  4. 75680 Ylä-Luosta19 915 €
  5. 75700 Valtimo Keskus20 422 €
  6. 75710 Karhunpää26 224 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.