Postinumeroalue · Nurmes
75840 Ylä-Valtimo
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 75840 Ylä-Valtimo (Nurmes) asui 131 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 50 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 37,3 km², joten asukkaita on 3,5 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 20 715 € vuodessa verojen jälkeen, 21 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 730. korkein 2 927 alueesta ja 9. kunnan 13 postinumeroalueesta.
8 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.
Korkeakoulututkinto on 16 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Alueella on 64 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 88 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (108 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Nurmes: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Nurmes
- 75970 Kohtavaara26 269 €
- 75710 Karhunpää26 224 €
- 75650 Savikylä24 054 €
- 75530 Porokylä22 706 €
- 75500 Nurmes Keskus22 198 €
- 75740 Pajukoski22 128 €
- 75930 Petäiskylä22 017 €
- 75890 Saramo-Petäiskylä-Mujejärvi21 295 €
- 75770 Puukari20 484 €
- 75700 Valtimo Keskus20 422 €
- 75990 Höljäkkä20 211 €
- 75790 Rumo18 669 €
Lähimmät postinumerot
- 75740 Pajukoski22 128 €
- 75770 Puukari20 484 €
- 75790 Rumo18 669 €
- 75890 Saramo-Petäiskylä-Mujejärvi21 295 €
- 75930 Petäiskylä22 017 €
- 75940 Mujejärvi–
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.