Postinumeroalue · Nurmes

75700 Valtimo Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 206koko maa 5 635 971
Mediaanitulo20 422 €−23 % vs. koko maa
Keski-ikä56 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut18 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 75700 Valtimo Keskus (Nurmes) asui 1 206 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 56 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 328,1 km², joten asukkaita on 3,7 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 20 422 € vuodessa verojen jälkeen, 23 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 763. korkein 2 927 alueesta ja 11. kunnan 13 postinumeroalueesta.

10 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 18 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 18,4 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 694 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 77 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 75700 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat20 422 €
Keskitulo, asukkaat23 793 €
Mediaanitulo, taloudet28 354 €
Keskitulo, taloudet35 885 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

29 %61 %10 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–159,2 %
16–193,8 %
20–294,3 %
30–397,5 %
40–499,5 %
50–5912,1 %
60–6919,3 %
70–7922,1 %
80+12,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 071 henkeä).

Vain perusaste30,7 %
Ylioppilastutkinto1,9 %
Ammatillinen49,1 %
Alempi korkeakoulu14,5 %
Ylempi korkeakoulu3,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset28,7 %
Työttömät6,5 %
Opiskelijat5,3 %
Eläkeläiset49,6 %
Lapset 0–148,2 %
Muut1,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat694
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa77 %
Vuokra-asunnoissa22 %
Yksinasuvien taloudet55 %
Lapsitaloudet11 %
Asuntojen keskikoko77,1 m²
Asumisväljyys49,1 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja16 %
Kesämökit159
Työpaikat alueella289

Nurmes: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Nurmes

  1. 75970 Kohtavaara26 269 €
  2. 75710 Karhunpää26 224 €
  3. 75650 Savikylä24 054 €
  4. 75530 Porokylä22 706 €
  5. 75500 Nurmes Keskus22 198 €
  6. 75740 Pajukoski22 128 €
  7. 75930 Petäiskylä22 017 €
  8. 75890 Saramo-Petäiskylä-Mujejärvi21 295 €
  9. 75840 Ylä-Valtimo20 715 €
  10. 75770 Puukari20 484 €
  11. 75990 Höljäkkä20 211 €
  12. 75790 Rumo18 669 €

Kaikki 14 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 75530 Porokylä22 706 €
  2. 75650 Savikylä24 054 €
  3. 75680 Ylä-Luosta19 915 €
  4. 75710 Karhunpää26 224 €
  5. 75740 Pajukoski22 128 €
  6. 75770 Puukari20 484 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.