Postinumeroalue · Pello
95760 Konttajärvi
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 95760 Konttajärvi (Pello) asui 81 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 59 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 164,1 km², joten asukkaita on 0,5 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 098 € vuodessa verojen jälkeen, 16 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 461. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 12 postinumeroalueesta.
13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 26 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Alueella on 46 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (77 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Pello: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Pello
- 95710 Naamijoki27 105 €
- 95700 Pello Keskus23 624 €
- 95645 Turtola22 966 €
- 95750 Orajärvi22 456 €
- 95780 Sirkkakoski21 775 €
- 97330 Rattosjärvi21 756 €
- 95640 Juoksenki21 377 €
- 95770 Lankojärvi21 133 €
- 95790 Lampsijärvi21 036 €
- 95720 Jarhoinen18 877 €
- 97335 Ruuhivaara18 048 €
Lähimmät postinumerot
- 95710 Naamijoki27 105 €
- 95720 Jarhoinen18 877 €
- 95750 Orajärvi22 456 €
- 95770 Lankojärvi21 133 €
- 95780 Sirkkakoski21 775 €
- 95790 Lampsijärvi21 036 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.