Postinumeroalue · Pello

95770 Lankojärvi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat150koko maa 5 635 971
Mediaanitulo21 133 €−20 % vs. koko maa
Keski-ikä58 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut17 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 95770 Lankojärvi (Pello) asui 150 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 58 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 118,5 km², joten asukkaita on 1,3 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 133 € vuodessa verojen jälkeen, 20 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 671. korkein 2 927 alueesta ja 9. kunnan 12 postinumeroalueesta.

9 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 17 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 6,7 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 86 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 95 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 95770 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat21 133 €
Keskitulo, asukkaat23 041 €
Mediaanitulo, taloudet33 768 €
Keskitulo, taloudet37 628 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

29 %63 %9 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–156,0 %
16–192,7 %
20–297,3 %
30–396,0 %
40–497,3 %
50–5914,0 %
60–6925,3 %
70–7917,3 %
80+14,0 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (140 henkeä).

Vain perusaste27,1 %
Ylioppilastutkinto1,4 %
Ammatillinen54,3 %
Alempi korkeakoulu16,4 %
Ylempi korkeakoulu0,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset37,3 %
Työttömät2,7 %
Opiskelijat5,3 %
Eläkeläiset48,7 %
Lapset 0–144,7 %
Muut1,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat86
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa95 %
Vuokra-asunnoissa1 %
Yksinasuvien taloudet52 %
Lapsitaloudet6 %
Asuntojen keskikoko92,7 m²
Asumisväljyys57,6 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit105
Työpaikat alueella11

Pello: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Pello

  1. 95710 Naamijoki27 105 €
  2. 95700 Pello Keskus23 624 €
  3. 95645 Turtola22 966 €
  4. 95750 Orajärvi22 456 €
  5. 95760 Konttajärvi22 098 €
  6. 95780 Sirkkakoski21 775 €
  7. 97330 Rattosjärvi21 756 €
  8. 95640 Juoksenki21 377 €
  9. 95790 Lampsijärvi21 036 €
  10. 95720 Jarhoinen18 877 €
  11. 97335 Ruuhivaara18 048 €

Lähimmät postinumerot

  1. 95720 Jarhoinen18 877 €
  2. 95750 Orajärvi22 456 €
  3. 95760 Konttajärvi22 098 €
  4. 95780 Sirkkakoski21 775 €
  5. 95790 Lampsijärvi21 036 €
  6. 95800 Sieppijärvi – Taapajärvi22 366 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.