Postinumeroalue · Pello

95780 Sirkkakoski

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat97koko maa 5 635 971
Mediaanitulo21 775 €−17 % vs. koko maa
Keski-ikä59 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut18 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 95780 Sirkkakoski (Pello) asui 97 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 59 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 118,7 km², joten asukkaita on 0,8 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 775 € vuodessa verojen jälkeen, 17 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 551. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 12 postinumeroalueesta.

8 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 18 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 55 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 87 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 95780 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat21 775 €
Keskitulo, asukkaat24 200 €
Mediaanitulo, taloudet38 390 €
Keskitulo, taloudet40 095 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

25 %67 %8 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–156,2 %
16–190,0 %
20–293,1 %
30–399,3 %
40–497,2 %
50–5911,3 %
60–6934,0 %
70–7918,6 %
80+10,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (91 henkeä).

Vain perusaste19,8 %
Ylioppilastutkinto2,2 %
Ammatillinen60,4 %
Alempi korkeakoulu16,5 %
Ylempi korkeakoulu1,1 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset37,1 %
Työttömät9,3 %
Opiskelijat2,1 %
Eläkeläiset45,4 %
Lapset 0–146,2 %
Muut0,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat55
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa87 %
Vuokra-asunnoissa7 %
Yksinasuvien taloudet45 %
Lapsitaloudet7 %
Asuntojen keskikoko90,0 m²
Asumisväljyys53,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit190
Työpaikat alueella20

Pello: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Pello

  1. 95710 Naamijoki27 105 €
  2. 95700 Pello Keskus23 624 €
  3. 95645 Turtola22 966 €
  4. 95750 Orajärvi22 456 €
  5. 95760 Konttajärvi22 098 €
  6. 97330 Rattosjärvi21 756 €
  7. 95640 Juoksenki21 377 €
  8. 95770 Lankojärvi21 133 €
  9. 95790 Lampsijärvi21 036 €
  10. 95720 Jarhoinen18 877 €
  11. 97335 Ruuhivaara18 048 €

Lähimmät postinumerot

  1. 95750 Orajärvi22 456 €
  2. 95760 Konttajärvi22 098 €
  3. 95770 Lankojärvi21 133 €
  4. 95790 Lampsijärvi21 036 €
  5. 95800 Sieppijärvi – Taapajärvi22 366 €
  6. 95830 Vaattojärvi22 529 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.