Postinumeroalue · Rovaniemi

97140 Muurola

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 153koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 339 €−8 % vs. koko maa
Keski-ikä46 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut24 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 97140 Muurola (Rovaniemi) asui 1 153 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 46 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 737,8 km², joten asukkaita on 1,6 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 339 € vuodessa verojen jälkeen, 8 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 768. korkein 2 927 alueesta ja 26. kunnan 44 postinumeroalueesta.

9 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 24 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 15,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 578 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 62 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 97140 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 339 €
Keskitulo, asukkaat25 536 €
Mediaanitulo, taloudet35 920 €
Keskitulo, taloudet40 728 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

19 %72 %9 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1517,0 %
16–193,8 %
20–296,0 %
30–3913,4 %
40–4912,3 %
50–5910,1 %
60–6917,6 %
70–7913,4 %
80+6,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (929 henkeä).

Vain perusaste20,8 %
Ylioppilastutkinto1,8 %
Ammatillinen53,4 %
Alempi korkeakoulu18,3 %
Ylempi korkeakoulu5,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset37,7 %
Työttömät6,7 %
Opiskelijat5,2 %
Eläkeläiset33,0 %
Lapset 0–1415,6 %
Muut1,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat578
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa62 %
Vuokra-asunnoissa36 %
Yksinasuvien taloudet46 %
Lapsitaloudet20 %
Asuntojen keskikoko81,1 m²
Asumisväljyys43,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja27 %
Kesämökit135
Työpaikat alueella273

Rovaniemi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Rovaniemi

  1. 96600 Koskenkylä31 525 €
  2. 96460 Pöykkölä31 106 €
  3. 96700 Niskanperä30 814 €
  4. 96190 Lapinrinne – Ahokangas30 265 €
  5. 96900 Saarenkylä30 087 €
  6. 97110 Rautionsaari29 654 €
  7. 96800 Ylikylä – Patosaari29 495 €
  8. 97220 Sinettä29 430 €
  9. 97130 Hirvas28 707 €
  10. 96960 Someroharju28 232 €
  11. 96910 Syväsenvaara28 229 €
  12. 97610 Oikarainen28 203 €

Kaikki 47 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 96960 Someroharju28 232 €
  2. 97110 Rautionsaari29 654 €
  3. 97130 Hirvas28 707 €
  4. 97145 Totonvaara–
  5. 97160 Petäjäinen26 727 €
  6. 97170 Jaatila27 794 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.