Postinumeroalue · Salla
98920 Kelloselkä
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 98920 Kelloselkä (Salla) asui 130 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 59 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 225,1 km², joten asukkaita on 0,6 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 162 € vuodessa verojen jälkeen, 5 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 487. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 13 postinumeroalueesta.
18 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 18 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Alueella on 71 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 93 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (120 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Salla: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Salla
- 98960 Naruska26 868 €
- 98620 Pahkakumpu26 076 €
- 98950 Saija25 401 €
- 98930 Kotalankylä24 696 €
- 98970 Onkamojärvi23 947 €
- 98900 Salla Keskus23 257 €
- 98660 Salmivaara22 431 €
- 98790 Paloperä21 819 €
- 98995 Hautajärvi21 655 €
- 98600 Kursu21 522 €
- 98980 Kallunki – Niemelä20 597 €
- 98760 Hirvasvaara – Paloperä17 366 €
Lähimmät postinumerot
- 98840 Ruuvaoja–
- 98850 Kuosku21 487 €
- 98900 Salla Keskus23 257 €
- 98930 Kotalankylä24 696 €
- 98950 Saija25 401 €
- 98960 Naruska26 868 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.