Postinumeroalue · Salla

98950 Saija

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat103koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 401 €−4 % vs. koko maa
Keski-ikä59 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut34 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 98950 Saija (Salla) asui 103 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 59 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 469,8 km², joten asukkaita on 0,2 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 401 € vuodessa verojen jälkeen, 4 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 402. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 13 postinumeroalueesta.

24 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 34 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 60 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 93 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 98950 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 401 €
Keskitulo, asukkaat29 081 €
Mediaanitulo, taloudet44 309 €
Keskitulo, taloudet46 720 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

19 %57 %24 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–156,8 %
16–191,0 %
20–296,8 %
30–391,9 %
40–498,7 %
50–5910,7 %
60–6935,0 %
70–7919,4 %
80+9,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (95 henkeä).

Vain perusaste18,9 %
Ylioppilastutkinto2,1 %
Ammatillinen45,3 %
Alempi korkeakoulu27,4 %
Ylempi korkeakoulu6,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset43,7 %
Työttömät3,9 %
Opiskelijat1,0 %
Eläkeläiset44,7 %
Lapset 0–146,8 %
Muut0,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat60
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa93 %
Vuokra-asunnoissa7 %
Yksinasuvien taloudet48 %
Lapsitaloudet8 %
Asuntojen keskikoko89,7 m²
Asumisväljyys56,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit101
Työpaikat alueella11

Salla: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Salla

  1. 98960 Naruska26 868 €
  2. 98620 Pahkakumpu26 076 €
  3. 98920 Kelloselkä25 162 €
  4. 98930 Kotalankylä24 696 €
  5. 98970 Onkamojärvi23 947 €
  6. 98900 Salla Keskus23 257 €
  7. 98660 Salmivaara22 431 €
  8. 98790 Paloperä21 819 €
  9. 98995 Hautajärvi21 655 €
  10. 98600 Kursu21 522 €
  11. 98980 Kallunki – Niemelä20 597 €
  12. 98760 Hirvasvaara – Paloperä17 366 €

Kaikki 14 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 98900 Salla Keskus23 257 €
  2. 98920 Kelloselkä25 162 €
  3. 98930 Kotalankylä24 696 €
  4. 98960 Naruska26 868 €
  5. 98970 Onkamojärvi23 947 €
  6. 98980 Kallunki – Niemelä20 597 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.