Postinumeroalue · Salla

98970 Onkamojärvi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat64koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 947 €−9 % vs. koko maa
Keski-ikä62 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut29 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 98970 Onkamojärvi (Salla) asui 64 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 62 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 168,3 km², joten asukkaita on 0,4 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 947 € vuodessa verojen jälkeen, 9 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 908. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 13 postinumeroalueesta.

14 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 29 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 38 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 95 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 98970 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 947 €
Keskitulo, asukkaat27 110 €
Mediaanitulo, taloudet41 286 €
Keskitulo, taloudet44 945 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

25 %60 %14 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–151,6 %
16–191,6 %
20–293,1 %
30–399,4 %
40–494,7 %
50–5910,9 %
60–6934,4 %
70–7926,6 %
80+7,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (63 henkeä).

Vain perusaste19,0 %
Ylioppilastutkinto3,2 %
Ammatillinen49,2 %
Alempi korkeakoulu25,4 %
Ylempi korkeakoulu3,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset31,3 %
Työttömät7,8 %
Opiskelijat1,6 %
Eläkeläiset54,7 %
Lapset 0–141,6 %
Muut3,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat38
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa95 %
Vuokra-asunnoissa5 %
Yksinasuvien taloudet45 %
Lapsitaloudet3 %
Asuntojen keskikoko105,5 m²
Asumisväljyys62,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit87
Työpaikat alueella6

Salla: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Salla

  1. 98960 Naruska26 868 €
  2. 98620 Pahkakumpu26 076 €
  3. 98950 Saija25 401 €
  4. 98920 Kelloselkä25 162 €
  5. 98930 Kotalankylä24 696 €
  6. 98900 Salla Keskus23 257 €
  7. 98660 Salmivaara22 431 €
  8. 98790 Paloperä21 819 €
  9. 98995 Hautajärvi21 655 €
  10. 98600 Kursu21 522 €
  11. 98980 Kallunki – Niemelä20 597 €
  12. 98760 Hirvasvaara – Paloperä17 366 €

Kaikki 14 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 98930 Kotalankylä24 696 €
  2. 98950 Saija25 401 €
  3. 98960 Naruska26 868 €
  4. 98980 Kallunki – Niemelä20 597 €
  5. 98995 Hautajärvi21 655 €
  6. 99100 Kittilä Keskus27 900 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.