Postinumeroalue · Inari

99800 Ivalo

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat4 611koko maa 5 635 971
Mediaanitulo27 060 €+3 % vs. koko maa
Keski-ikä49 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut28 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 99800 Ivalo (Inari) asui 4 611 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 7 143,8 km², joten asukkaita on 0,6 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 27 060 € vuodessa verojen jälkeen, 3 % enemmän kuin koko maassa. Se on 899. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 7 postinumeroalueesta.

17 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 28 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 7,3 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 2 324 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 66 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 99800 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat27 060 €
Keskitulo, asukkaat29 202 €
Mediaanitulo, taloudet42 509 €
Keskitulo, taloudet49 132 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

15 %68 %17 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1512,5 %
16–193,0 %
20–297,8 %
30–3913,3 %
40–4911,3 %
50–5913,2 %
60–6917,9 %
70–7913,7 %
80+7,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (3 958 henkeä).

Vain perusaste22,1 %
Ylioppilastutkinto3,8 %
Ammatillinen46,2 %
Alempi korkeakoulu20,4 %
Ylempi korkeakoulu7,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset47,1 %
Työttömät3,7 %
Opiskelijat4,3 %
Eläkeläiset31,6 %
Lapset 0–1411,3 %
Muut1,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat2 324
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa66 %
Vuokra-asunnoissa31 %
Yksinasuvien taloudet42 %
Lapsitaloudet17 %
Asuntojen keskikoko79,8 m²
Asumisväljyys42,6 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja10 %
Kesämökit1 154
Työpaikat alueella1 880

Inari: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Inari

  1. 99830 Saariselkä28 492 €
  2. 99870 Inari Keskus – Lemmenjoki26 286 €
  3. 99930 Sevettijärvi – Näätämö25 463 €
  4. 99860 Nellim24 561 €
  5. 99910 Kaamanen – Partakko21 538 €
  6. 99885 Lemmenjoki17 293 €
  7. 99940 Näätämö–

Lähimmät postinumerot

  1. 99750 Sassali20 362 €
  2. 99760 Uimaniemi–
  3. 99770 Jeesiö20 941 €
  4. 99830 Saariselkä28 492 €
  5. 99860 Nellim24 561 €
  6. 99870 Inari Keskus – Lemmenjoki26 286 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.