Postinumeroalue · Inari
99870 Inari Keskus – Lemmenjoki
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 99870 Inari Keskus – Lemmenjoki asui 1 194 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 46 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 3 423,3 km², joten asukkaita on 0,3 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 286 € vuodessa verojen jälkeen, lähes sama kuin koko maassa. Se on 1 108. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 7 postinumeroalueesta.
18 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 34 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 7,3 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 589 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 66 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (972 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Inari: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Inari
- 99830 Saariselkä28 492 €
- 99800 Ivalo27 060 €
- 99930 Sevettijärvi – Näätämö25 463 €
- 99860 Nellim24 561 €
- 99910 Kaamanen – Partakko21 538 €
- 99885 Lemmenjoki17 293 €
- 99940 Näätämö–
Lähimmät postinumerot
- 99800 Ivalo27 060 €
- 99830 Saariselkä28 492 €
- 99860 Nellim24 561 €
- 99885 Lemmenjoki17 293 €
- 99910 Kaamanen – Partakko21 538 €
- 99930 Sevettijärvi – Näätämö25 463 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.