Postinumeroalue · Inari

99860 Nellim

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat146koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 561 €−7 % vs. koko maa
Keski-ikä57 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut26 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 99860 Nellim (Inari) asui 146 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 57 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 1 658,6 km², joten asukkaita on 0,1 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 561 € vuodessa verojen jälkeen, 7 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 692. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 7 postinumeroalueesta.

18 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 26 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 14,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 82 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 74 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 99860 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 561 €
Keskitulo, asukkaat27 730 €
Mediaanitulo, taloudet33 286 €
Keskitulo, taloudet45 340 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

27 %55 %18 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–157,5 %
16–190,7 %
20–294,1 %
30–3911,0 %
40–498,9 %
50–5911,6 %
60–6926,7 %
70–7919,9 %
80+9,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (134 henkeä).

Vain perusaste22,4 %
Ylioppilastutkinto4,5 %
Ammatillinen47,0 %
Alempi korkeakoulu17,9 %
Ylempi korkeakoulu8,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset35,6 %
Työttömät6,2 %
Opiskelijat1,4 %
Eläkeläiset46,6 %
Lapset 0–147,5 %
Muut2,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat82
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa74 %
Vuokra-asunnoissa18 %
Yksinasuvien taloudet50 %
Lapsitaloudet9 %
Asuntojen keskikoko80,3 m²
Asumisväljyys46,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit307
Työpaikat alueella22

Inari: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Inari

  1. 99830 Saariselkä28 492 €
  2. 99800 Ivalo27 060 €
  3. 99870 Inari Keskus – Lemmenjoki26 286 €
  4. 99930 Sevettijärvi – Näätämö25 463 €
  5. 99910 Kaamanen – Partakko21 538 €
  6. 99885 Lemmenjoki17 293 €
  7. 99940 Näätämö–

Lähimmät postinumerot

  1. 99770 Jeesiö20 941 €
  2. 99800 Ivalo27 060 €
  3. 99830 Saariselkä28 492 €
  4. 99870 Inari Keskus – Lemmenjoki26 286 €
  5. 99885 Lemmenjoki17 293 €
  6. 99910 Kaamanen – Partakko21 538 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.