Postinumeroalue · Orimattila
16280 Kuivanto
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 16280 Kuivanto (Orimattila) asui 551 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 46 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 79,3 km², joten asukkaita on 7,0 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 178 € vuodessa verojen jälkeen, lähes sama kuin koko maassa. Se on 1 137. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 13 postinumeroalueesta.
16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 19 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 10,6 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 260 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 90 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (444 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Orimattila: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Orimattila
- 16320 Pennala31 438 €
- 16390 Pakaa29 151 €
- 16330 Heinämaa29 000 €
- 16310 Virenoja28 455 €
- 16510 Luhtikylä28 336 €
- 16450 Mallusjoki25 530 €
- 16300 Orimattila Keskus24 836 €
- 16270 Villikkala24 480 €
- 16350 Niinikoski23 527 €
- 16230 Artjärvi Kirkonkylä23 376 €
- 16260 Hietana22 226 €
- 16200 Artjärvi Keskus21 672 €
Lähimmät postinumerot
- 16230 Artjärvi Kirkonkylä23 376 €
- 16260 Hietana22 226 €
- 16270 Villikkala24 480 €
- 16300 Orimattila Keskus24 836 €
- 16310 Virenoja28 455 €
- 16320 Pennala31 438 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.