Postinumeroalue · Orimattila

16350 Niinikoski

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat290koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 527 €−11 % vs. koko maa
Keski-ikä49 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut20 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 16350 Niinikoski (Orimattila) asui 290 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 44,6 km², joten asukkaita on 6,5 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 527 € vuodessa verojen jälkeen, 11 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 060. korkein 2 927 alueesta ja 10. kunnan 13 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 20 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 137 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 93 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 16350 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 527 €
Keskitulo, asukkaat26 197 €
Mediaanitulo, taloudet37 399 €
Keskitulo, taloudet47 082 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

23 %62 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,1 %
16–194,8 %
20–293,8 %
30–3910,3 %
40–4917,2 %
50–5911,4 %
60–6921,7 %
70–7912,1 %
80+5,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (246 henkeä).

Vain perusaste30,5 %
Ylioppilastutkinto1,6 %
Ammatillinen48,4 %
Alempi korkeakoulu16,3 %
Ylempi korkeakoulu3,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset41,4 %
Työttömät5,5 %
Opiskelijat4,8 %
Eläkeläiset32,4 %
Lapset 0–1411,0 %
Muut4,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat137
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa93 %
Vuokra-asunnoissa5 %
Yksinasuvien taloudet36 %
Lapsitaloudet16 %
Asuntojen keskikoko111,9 m²
Asumisväljyys54,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja1 %
Kesämökit55
Työpaikat alueella62

Orimattila: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Orimattila

  1. 16320 Pennala31 438 €
  2. 16390 Pakaa29 151 €
  3. 16330 Heinämaa29 000 €
  4. 16310 Virenoja28 455 €
  5. 16510 Luhtikylä28 336 €
  6. 16280 Kuivanto26 178 €
  7. 16450 Mallusjoki25 530 €
  8. 16300 Orimattila Keskus24 836 €
  9. 16270 Villikkala24 480 €
  10. 16230 Artjärvi Kirkonkylä23 376 €
  11. 16260 Hietana22 226 €
  12. 16200 Artjärvi Keskus21 672 €

Lähimmät postinumerot

  1. 16310 Virenoja28 455 €
  2. 16320 Pennala31 438 €
  3. 16330 Heinämaa29 000 €
  4. 16390 Pakaa29 151 €
  5. 16450 Mallusjoki25 530 €
  6. 16500 Herrala28 140 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.