Postinumeroalue · Orimattila

16450 Mallusjoki

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat404koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 530 €−3 % vs. koko maa
Keski-ikä51 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut24 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 16450 Mallusjoki (Orimattila) asui 404 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 51 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 52,9 km², joten asukkaita on 7,6 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 530 € vuodessa verojen jälkeen, 3 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 350. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 13 postinumeroalueesta.

18 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 24 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 13,4 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 203 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 94 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 16450 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 530 €
Keskitulo, asukkaat29 708 €
Mediaanitulo, taloudet41 699 €
Keskitulo, taloudet50 400 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

20 %62 %18 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1511,1 %
16–193,7 %
20–295,2 %
30–398,7 %
40–4915,6 %
50–5914,6 %
60–6917,6 %
70–7916,6 %
80+6,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (348 henkeä).

Vain perusaste25,0 %
Ylioppilastutkinto4,6 %
Ammatillinen46,3 %
Alempi korkeakoulu17,0 %
Ylempi korkeakoulu7,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset43,3 %
Työttömät6,7 %
Opiskelijat5,0 %
Eläkeläiset33,2 %
Lapset 0–1410,4 %
Muut1,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat203
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa94 %
Vuokra-asunnoissa4 %
Yksinasuvien taloudet38 %
Lapsitaloudet19 %
Asuntojen keskikoko104,5 m²
Asumisväljyys56,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit96
Työpaikat alueella135

Orimattila: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Orimattila

  1. 16320 Pennala31 438 €
  2. 16390 Pakaa29 151 €
  3. 16330 Heinämaa29 000 €
  4. 16310 Virenoja28 455 €
  5. 16510 Luhtikylä28 336 €
  6. 16280 Kuivanto26 178 €
  7. 16300 Orimattila Keskus24 836 €
  8. 16270 Villikkala24 480 €
  9. 16350 Niinikoski23 527 €
  10. 16230 Artjärvi Kirkonkylä23 376 €
  11. 16260 Hietana22 226 €
  12. 16200 Artjärvi Keskus21 672 €

Lähimmät postinumerot

  1. 16330 Heinämaa29 000 €
  2. 16350 Niinikoski23 527 €
  3. 16390 Pakaa29 151 €
  4. 16500 Herrala28 140 €
  5. 16510 Luhtikylä28 336 €
  6. 16540 Mertie26 803 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.