Postinumeroalue · Orimattila
16310 Virenoja
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 16310 Virenoja (Orimattila) asui 611 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 40 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 33,3 km², joten asukkaita on 18 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 28 455 € vuodessa verojen jälkeen, 8 % enemmän kuin koko maassa. Se on 562. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 13 postinumeroalueesta.
26 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 33 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 11,9 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 230 asuntokuntaa, keskimäärin 2,60 henkeä taloudessa, ja 94 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (439 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Orimattila: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Orimattila
- 16320 Pennala31 438 €
- 16390 Pakaa29 151 €
- 16330 Heinämaa29 000 €
- 16510 Luhtikylä28 336 €
- 16280 Kuivanto26 178 €
- 16450 Mallusjoki25 530 €
- 16300 Orimattila Keskus24 836 €
- 16270 Villikkala24 480 €
- 16350 Niinikoski23 527 €
- 16230 Artjärvi Kirkonkylä23 376 €
- 16260 Hietana22 226 €
- 16200 Artjärvi Keskus21 672 €
Lähimmät postinumerot
- 16270 Villikkala24 480 €
- 16280 Kuivanto26 178 €
- 16300 Orimattila Keskus24 836 €
- 16320 Pennala31 438 €
- 16330 Heinämaa29 000 €
- 16350 Niinikoski23 527 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.