Postinumeroalue · Mäntyharju
19460 Ruorasmäki
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 19460 Ruorasmäki (Mäntyharju) asui 83 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 56 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 78,0 km², joten asukkaita on 1,1 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 18 201 € vuodessa verojen jälkeen, 31 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 885. korkein 2 927 alueesta ja 15. kunnan 16 postinumeroalueesta.
13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 18 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Alueella on 49 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 90 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (76 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Mäntyharju: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Mäntyharju
- 52760 Mynttilä25 089 €
- 52960 Nurmaa23 822 €
- 52700 Mäntyharju Keskus23 477 €
- 19420 Mansikkamäki23 298 €
- 52740 Tuustaipale23 212 €
- 19470 Lihavanpää-Hartosenpää23 200 €
- 19480 Hartosenpää22 884 €
- 19410 Kuortti22 121 €
- 19430 Pertunmaa Keskus22 079 €
- 52890 Käävänkylä21 860 €
- 52720 Karankamäki-Koirakivi21 695 €
- 52850 Halmeniemi21 012 €
Lähimmät postinumerot
- 19410 Kuortti22 121 €
- 19420 Mansikkamäki23 298 €
- 19430 Pertunmaa Keskus22 079 €
- 19470 Lihavanpää-Hartosenpää23 200 €
- 19480 Hartosenpää22 884 €
- 19510 Lepsala26 330 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.