Postinumeroalue · Hartola

19540 Koitti-Lepsala

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat242koko maa 5 635 971
Mediaanitulo20 999 €−20 % vs. koko maa
Keski-ikä56 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut20 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 19540 Koitti-Lepsala (Hartola) asui 242 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 56 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 198,0 km², joten asukkaita on 1,2 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 20 999 € vuodessa verojen jälkeen, 20 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 696. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 7 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 20 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 16,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 135 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 19540 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat20 999 €
Keskitulo, asukkaat25 850 €
Mediaanitulo, taloudet32 600 €
Keskitulo, taloudet41 322 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

27 %58 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–156,6 %
16–193,3 %
20–294,1 %
30–397,9 %
40–496,2 %
50–5921,5 %
60–6920,7 %
70–7922,3 %
80+7,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (220 henkeä).

Vain perusaste32,7 %
Ylioppilastutkinto1,8 %
Ammatillinen45,9 %
Alempi korkeakoulu13,6 %
Ylempi korkeakoulu5,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset37,6 %
Työttömät7,4 %
Opiskelijat4,1 %
Eläkeläiset43,0 %
Lapset 0–145,8 %
Muut2,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat135
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa91 %
Vuokra-asunnoissa7 %
Yksinasuvien taloudet50 %
Lapsitaloudet9 %
Asuntojen keskikoko96,5 m²
Asumisväljyys55,9 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit430
Työpaikat alueella62

Hartola: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Hartola

  1. 19510 Lepsala26 330 €
  2. 19630 Kalhonkylä25 002 €
  3. 19850 Putkijärvi-Siltasuo23 524 €
  4. 19610 Murakka22 274 €
  5. 19600 Hartola Keskus22 126 €
  6. 19620 Pohela21 577 €

Lähimmät postinumerot

  1. 19470 Lihavanpää-Hartosenpää23 200 €
  2. 19480 Hartosenpää22 884 €
  3. 19510 Lepsala26 330 €
  4. 19600 Hartola Keskus22 126 €
  5. 19610 Murakka22 274 €
  6. 19620 Pohela21 577 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.