Postinumeroalue · Hartola

19620 Pohela

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat143koko maa 5 635 971
Mediaanitulo21 577 €−18 % vs. koko maa
Keski-ikä55 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut14 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 19620 Pohela (Hartola) asui 143 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 55 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 59,1 km², joten asukkaita on 2,4 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 577 € vuodessa verojen jälkeen, 18 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 592. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 7 postinumeroalueesta.

13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 14 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 9,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 81 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 86 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 19620 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat21 577 €
Keskitulo, asukkaat26 091 €
Mediaanitulo, taloudet34 167 €
Keskitulo, taloudet40 071 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

29 %58 %13 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1512,6 %
16–191,4 %
20–293,5 %
30–395,6 %
40–498,4 %
50–5917,5 %
60–6922,4 %
70–7918,9 %
80+9,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (124 henkeä).

Vain perusaste30,6 %
Ylioppilastutkinto2,4 %
Ammatillinen53,2 %
Alempi korkeakoulu10,5 %
Ylempi korkeakoulu3,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset39,9 %
Työttömät4,2 %
Opiskelijat2,1 %
Eläkeläiset40,6 %
Lapset 0–1411,9 %
Muut1,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat81
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa86 %
Vuokra-asunnoissa7 %
Yksinasuvien taloudet51 %
Lapsitaloudet12 %
Asuntojen keskikoko98,0 m²
Asumisväljyys56,9 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit168
Työpaikat alueella29

Hartola: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Hartola

  1. 19510 Lepsala26 330 €
  2. 19630 Kalhonkylä25 002 €
  3. 19850 Putkijärvi-Siltasuo23 524 €
  4. 19610 Murakka22 274 €
  5. 19600 Hartola Keskus22 126 €
  6. 19540 Koitti-Lepsala20 999 €

Lähimmät postinumerot

  1. 19540 Koitti-Lepsala20 999 €
  2. 19600 Hartola Keskus22 126 €
  3. 19610 Murakka22 274 €
  4. 19630 Kalhonkylä25 002 €
  5. 19650 Joutsa Keskus21 876 €
  6. 19670 Mieskonmäki23 199 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.