Postinumeroalue · Hartola

19610 Murakka

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat75koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 274 €−15 % vs. koko maa
Keski-ikä61 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut26 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 19610 Murakka (Hartola) asui 75 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 61 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 33,0 km², joten asukkaita on 2,3 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 274 € vuodessa verojen jälkeen, 15 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 424. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 7 postinumeroalueesta.

11 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 26 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 45 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 93 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 19610 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 274 €
Keskitulo, asukkaat26 563 €
Mediaanitulo, taloudet35 051 €
Keskitulo, taloudet41 321 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

19 %70 %11 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–156,7 %
16–190,0 %
20–294,0 %
30–395,3 %
40–492,7 %
50–5917,3 %
60–6929,3 %
70–7920,0 %
80+14,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (70 henkeä).

Vain perusaste34,3 %
Ylioppilastutkinto0,0 %
Ammatillinen40,0 %
Alempi korkeakoulu22,9 %
Ylempi korkeakoulu2,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset32,0 %
Työttömät6,7 %
Opiskelijat0,0 %
Eläkeläiset53,3 %
Lapset 0–146,7 %
Muut1,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat45
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa93 %
Vuokra-asunnoissa2 %
Yksinasuvien taloudet53 %
Lapsitaloudet7 %
Asuntojen keskikoko95,0 m²
Asumisväljyys57,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit126
Työpaikat alueella1

Hartola: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Hartola

  1. 19510 Lepsala26 330 €
  2. 19630 Kalhonkylä25 002 €
  3. 19850 Putkijärvi-Siltasuo23 524 €
  4. 19600 Hartola Keskus22 126 €
  5. 19620 Pohela21 577 €
  6. 19540 Koitti-Lepsala20 999 €

Lähimmät postinumerot

  1. 19510 Lepsala26 330 €
  2. 19540 Koitti-Lepsala20 999 €
  3. 19600 Hartola Keskus22 126 €
  4. 19620 Pohela21 577 €
  5. 19630 Kalhonkylä25 002 €
  6. 19650 Joutsa Keskus21 876 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.