Postinumeroalue · Hartola

19600 Hartola Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 763koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 126 €−16 % vs. koko maa
Keski-ikä57 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut20 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 19600 Hartola Keskus asui 1 763 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 57 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 255,0 km², joten asukkaita on 6,9 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 126 € vuodessa verojen jälkeen, 16 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 454. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 7 postinumeroalueesta.

11 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 20 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 12,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 1 039 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 72 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 19600 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 126 €
Keskitulo, asukkaat25 223 €
Mediaanitulo, taloudet30 403 €
Keskitulo, taloudet37 417 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

24 %65 %11 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1510,2 %
16–191,9 %
20–294,1 %
30–397,8 %
40–497,6 %
50–5912,6 %
60–6921,2 %
70–7921,1 %
80+13,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 573 henkeä).

Vain perusaste34,1 %
Ylioppilastutkinto3,6 %
Ammatillinen41,9 %
Alempi korkeakoulu16,0 %
Ylempi korkeakoulu4,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset31,8 %
Työttömät4,7 %
Opiskelijat2,3 %
Eläkeläiset48,7 %
Lapset 0–149,9 %
Muut2,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat1 039
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa72 %
Vuokra-asunnoissa25 %
Yksinasuvien taloudet56 %
Lapsitaloudet10 %
Asuntojen keskikoko81,4 m²
Asumisväljyys52,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja16 %
Kesämökit1 042
Työpaikat alueella631

Hartola: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Hartola

  1. 19510 Lepsala26 330 €
  2. 19630 Kalhonkylä25 002 €
  3. 19850 Putkijärvi-Siltasuo23 524 €
  4. 19610 Murakka22 274 €
  5. 19620 Pohela21 577 €
  6. 19540 Koitti-Lepsala20 999 €

Lähimmät postinumerot

  1. 19480 Hartosenpää22 884 €
  2. 19510 Lepsala26 330 €
  3. 19540 Koitti-Lepsala20 999 €
  4. 19610 Murakka22 274 €
  5. 19620 Pohela21 577 €
  6. 19630 Kalhonkylä25 002 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.