Postinumeroalue · Rauma

26930 Vermuntila

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat560koko maa 5 635 971
Mediaanitulo27 050 €+3 % vs. koko maa
Keski-ikä46 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut26 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 26930 Vermuntila (Rauma) asui 560 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 46 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 44,7 km², joten asukkaita on 13 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 27 050 € vuodessa verojen jälkeen, 3 % enemmän kuin koko maassa. Se on 902. korkein 2 927 alueesta ja 13. kunnan 18 postinumeroalueesta.

23 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 26 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 13,3 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 254 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 94 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 26930 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat27 050 €
Keskitulo, asukkaat30 902 €
Mediaanitulo, taloudet46 936 €
Keskitulo, taloudet54 151 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

19 %58 %23 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1520,0 %
16–192,3 %
20–295,4 %
30–3912,5 %
40–4912,1 %
50–5915,4 %
60–6913,0 %
70–7912,0 %
80+7,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (441 henkeä).

Vain perusaste26,3 %
Ylioppilastutkinto2,9 %
Ammatillinen44,9 %
Alempi korkeakoulu18,8 %
Ylempi korkeakoulu7,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset41,8 %
Työttömät6,4 %
Opiskelijat4,5 %
Eläkeläiset26,8 %
Lapset 0–1418,0 %
Muut2,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat254
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa94 %
Vuokra-asunnoissa4 %
Yksinasuvien taloudet35 %
Lapsitaloudet22 %
Asuntojen keskikoko109,9 m²
Asumisväljyys50,9 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit107
Työpaikat alueella32

Rauma: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Rauma

  1. 26720 Monnanummi31 623 €
  2. 26410 Kaaro31 024 €
  3. 26200 Merirauma-Kappelinluhta29 363 €
  4. 26910 Unaja29 059 €
  5. 26950 Voiluoto28 882 €
  6. 26560 Kolla28 763 €
  7. 26740 Vasarainen28 742 €
  8. 26840 Kortela27 899 €
  9. 27310 Kodisjoki27 831 €
  10. 27250 Kodiksami27 655 €
  11. 26510 Uotila27 650 €
  12. 27220 Ala-Kieri27 545 €

Kaikki 18 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 26820 Sampaanala24 168 €
  2. 26840 Kortela27 899 €
  3. 26910 Unaja29 059 €
  4. 26950 Voiluoto28 882 €
  5. 27100 Eurajoki Keskus28 607 €
  6. 27110 Irjanne28 688 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.