Postinumeroalue · Rauma

26660 Paroalho

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat4 643koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 971 €−1 % vs. koko maa
Keski-ikä47 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut27 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 26660 Paroalho (Rauma) asui 4 643 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 9,4 km², joten asukkaita on 491 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 971 € vuodessa verojen jälkeen, 1 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 206. korkein 2 927 alueesta ja 15. kunnan 18 postinumeroalueesta.

16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 27 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 2 566 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 69 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 26660 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 971 €
Keskitulo, asukkaat27 414 €
Mediaanitulo, taloudet35 497 €
Keskitulo, taloudet41 742 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

18 %67 %16 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1514,3 %
16–194,4 %
20–299,2 %
30–3912,5 %
40–4912,6 %
50–5912,1 %
60–6913,2 %
70–7915,4 %
80+6,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (3 884 henkeä).

Vain perusaste24,0 %
Ylioppilastutkinto4,6 %
Ammatillinen44,6 %
Alempi korkeakoulu21,4 %
Ylempi korkeakoulu5,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset42,3 %
Työttömät5,7 %
Opiskelijat5,9 %
Eläkeläiset30,1 %
Lapset 0–1413,2 %
Muut2,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat2 566
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa69 %
Vuokra-asunnoissa31 %
Yksinasuvien taloudet50 %
Lapsitaloudet17 %
Asuntojen keskikoko80,1 m²
Asumisväljyys45,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja47 %
Kesämökit41
Työpaikat alueella243

Rauma: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Rauma

  1. 26720 Monnanummi31 623 €
  2. 26410 Kaaro31 024 €
  3. 26200 Merirauma-Kappelinluhta29 363 €
  4. 26910 Unaja29 059 €
  5. 26950 Voiluoto28 882 €
  6. 26560 Kolla28 763 €
  7. 26740 Vasarainen28 742 €
  8. 26840 Kortela27 899 €
  9. 27310 Kodisjoki27 831 €
  10. 27250 Kodiksami27 655 €
  11. 26510 Uotila27 650 €
  12. 27220 Ala-Kieri27 545 €

Kaikki 18 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 26410 Kaaro31 024 €
  2. 26510 Uotila27 650 €
  3. 26560 Kolla28 763 €
  4. 26720 Monnanummi31 623 €
  5. 26740 Vasarainen28 742 €
  6. 26820 Sampaanala24 168 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.