Postinumeroalue · Rauma

26820 Sampaanala

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 448koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 168 €−8 % vs. koko maa
Keski-ikä47 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut21 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 26820 Sampaanala (Rauma) asui 1 448 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 5,4 km², joten asukkaita on 268 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 168 € vuodessa verojen jälkeen, 8 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 834. korkein 2 927 alueesta ja 18. kunnan 18 postinumeroalueesta.

12 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 21 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 14,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 799 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 69 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 26820 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 168 €
Keskitulo, asukkaat25 628 €
Mediaanitulo, taloudet34 358 €
Keskitulo, taloudet40 083 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

23 %65 %12 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1512,0 %
16–194,1 %
20–2910,8 %
30–3912,7 %
40–4913,1 %
50–5913,7 %
60–6914,3 %
70–7913,7 %
80+5,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 246 henkeä).

Vain perusaste27,0 %
Ylioppilastutkinto3,5 %
Ammatillinen49,0 %
Alempi korkeakoulu17,6 %
Ylempi korkeakoulu3,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset40,7 %
Työttömät7,1 %
Opiskelijat5,8 %
Eläkeläiset30,3 %
Lapset 0–1411,2 %
Muut4,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat799
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa69 %
Vuokra-asunnoissa30 %
Yksinasuvien taloudet49 %
Lapsitaloudet15 %
Asuntojen keskikoko78,6 m²
Asumisväljyys44,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja43 %
Kesämökit59
Työpaikat alueella810

Rauma: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Rauma

  1. 26720 Monnanummi31 623 €
  2. 26410 Kaaro31 024 €
  3. 26200 Merirauma-Kappelinluhta29 363 €
  4. 26910 Unaja29 059 €
  5. 26950 Voiluoto28 882 €
  6. 26560 Kolla28 763 €
  7. 26740 Vasarainen28 742 €
  8. 26840 Kortela27 899 €
  9. 27310 Kodisjoki27 831 €
  10. 27250 Kodiksami27 655 €
  11. 26510 Uotila27 650 €
  12. 27220 Ala-Kieri27 545 €

Kaikki 18 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 26660 Paroalho25 971 €
  2. 26720 Monnanummi31 623 €
  3. 26740 Vasarainen28 742 €
  4. 26840 Kortela27 899 €
  5. 26910 Unaja29 059 €
  6. 26930 Vermuntila27 050 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.