Postinumeroalue · Loimaa
32260 Kojonperä
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 32260 Kojonperä (Loimaa) asui 133 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 55 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 41,4 km², joten asukkaita on 3,2 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 510 € vuodessa verojen jälkeen, 18 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 609. korkein 2 927 alueesta ja 13. kunnan 13 postinumeroalueesta.
18 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 28 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 7,5 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 67 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 94 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (117 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Loimaa: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Loimaa
- 32410 Niinijoki27 534 €
- 32560 Virttaa26 690 €
- 32430 Ylhäinen25 915 €
- 32270 Metsämaa-Murto25 679 €
- 32280 Metsäkorpi24 919 €
- 32250 Kojonkulma24 660 €
- 32450 Tammiainen24 568 €
- 32300 Mellilä24 135 €
- 31960 Orisuo24 086 €
- 32200 Loimaa Keskus23 938 €
- 32210 Loimaa kk23 831 €
- 32440 Alastaro Keskus22 562 €
Lähimmät postinumerot
- 32200 Loimaa Keskus23 938 €
- 32210 Loimaa kk23 831 €
- 32250 Kojonkulma24 660 €
- 32270 Metsämaa-Murto25 679 €
- 32280 Metsäkorpi24 919 €
- 32300 Mellilä24 135 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.