Postinumeroalue · Loimaa

32430 Ylhäinen

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat74koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 915 €−2 % vs. koko maa
Keski-ikä49 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut32 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 32430 Ylhäinen (Loimaa) asui 74 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 15,5 km², joten asukkaita on 4,8 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 915 € vuodessa verojen jälkeen, 2 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 223. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 13 postinumeroalueesta.

19 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 32 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 35 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 97 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 32430 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 915 €
Keskitulo, asukkaat26 859 €
Mediaanitulo, taloudet41 776 €
Keskitulo, taloudet47 903 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

16 %65 %19 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1514,9 %
16–192,7 %
20–292,7 %
30–3914,9 %
40–498,1 %
50–5916,2 %
60–6917,6 %
70–7921,6 %
80+1,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (62 henkeä).

Vain perusaste16,1 %
Ylioppilastutkinto4,8 %
Ammatillinen46,8 %
Alempi korkeakoulu27,4 %
Ylempi korkeakoulu4,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset45,9 %
Työttömät1,4 %
Opiskelijat2,7 %
Eläkeläiset33,8 %
Lapset 0–1414,9 %
Muut1,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat35
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa97 %
Vuokra-asunnoissa0 %
Yksinasuvien taloudet34 %
Lapsitaloudet14 %
Asuntojen keskikoko123,2 m²
Asumisväljyys62,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit12
Työpaikat alueella19

Loimaa: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Loimaa

  1. 32410 Niinijoki27 534 €
  2. 32560 Virttaa26 690 €
  3. 32270 Metsämaa-Murto25 679 €
  4. 32280 Metsäkorpi24 919 €
  5. 32250 Kojonkulma24 660 €
  6. 32450 Tammiainen24 568 €
  7. 32300 Mellilä24 135 €
  8. 31960 Orisuo24 086 €
  9. 32200 Loimaa Keskus23 938 €
  10. 32210 Loimaa kk23 831 €
  11. 32440 Alastaro Keskus22 562 €
  12. 32260 Kojonperä21 510 €

Lähimmät postinumerot

  1. 32280 Metsäkorpi24 919 €
  2. 32300 Mellilä24 135 €
  3. 32410 Niinijoki27 534 €
  4. 32440 Alastaro Keskus22 562 €
  5. 32450 Tammiainen24 568 €
  6. 32500 Oripää Keskus24 805 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.