Postinumeroalue · Loimaa

32300 Mellilä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 144koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 135 €−8 % vs. koko maa
Keski-ikä49 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut22 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 32300 Mellilä (Loimaa) asui 1 144 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 151,0 km², joten asukkaita on 7,6 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 135 € vuodessa verojen jälkeen, 8 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 843. korkein 2 927 alueesta ja 8. kunnan 13 postinumeroalueesta.

14 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 22 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 9,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 580 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 84 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 32300 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 135 €
Keskitulo, asukkaat26 906 €
Mediaanitulo, taloudet35 836 €
Keskitulo, taloudet44 531 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

22 %64 %14 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,8 %
16–193,8 %
20–296,4 %
30–399,3 %
40–4914,0 %
50–5913,4 %
60–6917,6 %
70–7915,1 %
80+6,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (964 henkeä).

Vain perusaste28,3 %
Ylioppilastutkinto2,7 %
Ammatillinen47,4 %
Alempi korkeakoulu16,9 %
Ylempi korkeakoulu4,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset41,3 %
Työttömät4,5 %
Opiskelijat5,2 %
Eläkeläiset32,4 %
Lapset 0–1412,9 %
Muut3,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat580
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa84 %
Vuokra-asunnoissa13 %
Yksinasuvien taloudet45 %
Lapsitaloudet15 %
Asuntojen keskikoko95,5 m²
Asumisväljyys50,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja1 %
Kesämökit114
Työpaikat alueella221

Loimaa: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Loimaa

  1. 32410 Niinijoki27 534 €
  2. 32560 Virttaa26 690 €
  3. 32430 Ylhäinen25 915 €
  4. 32270 Metsämaa-Murto25 679 €
  5. 32280 Metsäkorpi24 919 €
  6. 32250 Kojonkulma24 660 €
  7. 32450 Tammiainen24 568 €
  8. 31960 Orisuo24 086 €
  9. 32200 Loimaa Keskus23 938 €
  10. 32210 Loimaa kk23 831 €
  11. 32440 Alastaro Keskus22 562 €
  12. 32260 Kojonperä21 510 €

Lähimmät postinumerot

  1. 32260 Kojonperä21 510 €
  2. 32270 Metsämaa-Murto25 679 €
  3. 32280 Metsäkorpi24 919 €
  4. 32410 Niinijoki27 534 €
  5. 32430 Ylhäinen25 915 €
  6. 32440 Alastaro Keskus22 562 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.