Postinumeroalue · Loimaa

32270 Metsämaa-Murto

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat443koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 679 €−3 % vs. koko maa
Keski-ikä49 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut25 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 32270 Metsämaa-Murto (Loimaa) asui 443 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 62,2 km², joten asukkaita on 7,1 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 679 € vuodessa verojen jälkeen, 3 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 295. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 13 postinumeroalueesta.

16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 25 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 9,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 215 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 88 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 32270 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 679 €
Keskitulo, asukkaat28 576 €
Mediaanitulo, taloudet36 576 €
Keskitulo, taloudet47 089 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

19 %65 %16 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1517,4 %
16–195,2 %
20–293,2 %
30–3910,2 %
40–499,7 %
50–5910,6 %
60–6917,6 %
70–7917,4 %
80+8,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (355 henkeä).

Vain perusaste24,5 %
Ylioppilastutkinto3,7 %
Ammatillinen46,5 %
Alempi korkeakoulu19,4 %
Ylempi korkeakoulu5,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset36,6 %
Työttömät3,8 %
Opiskelijat6,8 %
Eläkeläiset35,7 %
Lapset 0–1415,6 %
Muut1,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat215
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa88 %
Vuokra-asunnoissa8 %
Yksinasuvien taloudet45 %
Lapsitaloudet16 %
Asuntojen keskikoko97,5 m²
Asumisväljyys50,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja2 %
Kesämökit38
Työpaikat alueella68

Loimaa: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Loimaa

  1. 32410 Niinijoki27 534 €
  2. 32560 Virttaa26 690 €
  3. 32430 Ylhäinen25 915 €
  4. 32280 Metsäkorpi24 919 €
  5. 32250 Kojonkulma24 660 €
  6. 32450 Tammiainen24 568 €
  7. 32300 Mellilä24 135 €
  8. 31960 Orisuo24 086 €
  9. 32200 Loimaa Keskus23 938 €
  10. 32210 Loimaa kk23 831 €
  11. 32440 Alastaro Keskus22 562 €
  12. 32260 Kojonperä21 510 €

Lähimmät postinumerot

  1. 32210 Loimaa kk23 831 €
  2. 32250 Kojonkulma24 660 €
  3. 32260 Kojonperä21 510 €
  4. 32280 Metsäkorpi24 919 €
  5. 32300 Mellilä24 135 €
  6. 32410 Niinijoki27 534 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.