Postinumeroalue · Kangasala

36110 Ruutana

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat2 906koko maa 5 635 971
Mediaanitulo32 239 €+22 % vs. koko maa
Keski-ikä37 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut50 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 36110 Ruutana (Kangasala) asui 2 906 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 37 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 14,9 km², joten asukkaita on 196 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 32 239 € vuodessa verojen jälkeen, 22 % enemmän kuin koko maassa. Se on 115. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 16 postinumeroalueesta.

29 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 50 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 6,1 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 1 088 asuntokuntaa, keskimäärin 2,70 henkeä taloudessa, ja 96 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 36110 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat32 239 €
Keskitulo, asukkaat34 214 €
Mediaanitulo, taloudet62 308 €
Keskitulo, taloudet64 838 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

13 %58 %29 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1526,1 %
16–195,5 %
20–294,5 %
30–3915,3 %
40–4918,3 %
50–5912,9 %
60–699,5 %
70–796,3 %
80+1,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (2 044 henkeä).

Vain perusaste10,5 %
Ylioppilastutkinto3,7 %
Ammatillinen35,4 %
Alempi korkeakoulu28,5 %
Ylempi korkeakoulu21,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset50,0 %
Työttömät3,3 %
Opiskelijat7,5 %
Eläkeläiset13,0 %
Lapset 0–1424,6 %
Muut1,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat1 088
Henkeä / asuntokunta2,70
Omistusasunnoissa96 %
Vuokra-asunnoissa4 %
Yksinasuvien taloudet20 %
Lapsitaloudet42 %
Asuntojen keskikoko110,9 m²
Asumisväljyys41,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja2 %
Kesämökit41
Työpaikat alueella254

Kangasala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kangasala

  1. 36100 Kangasala Asemanseutu32 999 €
  2. 36280 Pikonlinna31 020 €
  3. 36270 Huutijärvi29 095 €
  4. 36240 Vatiala28 500 €
  5. 36120 Suinula-Haviseva28 284 €
  6. 36570 Kaivanto27 829 €
  7. 36430 Pakkala27 455 €
  8. 36200 Kangasala Keskus27 234 €
  9. 36340 Tohkala27 027 €
  10. 36520 Raikku26 685 €
  11. 36420 Sahalahti Keskus26 483 €
  12. 36220 Suorama26 289 €

Kaikki 16 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 35820 Asemakulma-Mustalahti25 871 €
  2. 35990 Kolho22 071 €
  3. 36100 Kangasala Asemanseutu32 999 €
  4. 36120 Suinula-Haviseva28 284 €
  5. 36200 Kangasala Keskus27 234 €
  6. 36220 Suorama26 289 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.