Postinumeroalue · Kangasala

36340 Tohkala

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat232koko maa 5 635 971
Mediaanitulo27 027 €+3 % vs. koko maa
Keski-ikä48 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut36 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 36340 Tohkala (Kangasala) asui 232 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 48 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 41,0 km², joten asukkaita on 5,7 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 27 027 € vuodessa verojen jälkeen, 3 % enemmän kuin koko maassa. Se on 909. korkein 2 927 alueesta ja 10. kunnan 16 postinumeroalueesta.

23 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 36 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 4,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 111 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 95 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 36340 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat27 027 €
Keskitulo, asukkaat31 338 €
Mediaanitulo, taloudet52 963 €
Keskitulo, taloudet55 541 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

18 %58 %23 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,4 %
16–195,2 %
20–295,6 %
30–3912,1 %
40–4914,2 %
50–5914,2 %
60–6915,9 %
70–7913,8 %
80+5,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (196 henkeä).

Vain perusaste13,8 %
Ylioppilastutkinto3,1 %
Ammatillinen46,9 %
Alempi korkeakoulu23,0 %
Ylempi korkeakoulu13,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset51,7 %
Työttömät2,6 %
Opiskelijat5,6 %
Eläkeläiset25,9 %
Lapset 0–1412,5 %
Muut1,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat111
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa95 %
Vuokra-asunnoissa1 %
Yksinasuvien taloudet32 %
Lapsitaloudet18 %
Asuntojen keskikoko114,5 m²
Asumisväljyys55,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit278
Työpaikat alueella31

Kangasala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kangasala

  1. 36100 Kangasala Asemanseutu32 999 €
  2. 36110 Ruutana32 239 €
  3. 36280 Pikonlinna31 020 €
  4. 36270 Huutijärvi29 095 €
  5. 36240 Vatiala28 500 €
  6. 36120 Suinula-Haviseva28 284 €
  7. 36570 Kaivanto27 829 €
  8. 36430 Pakkala27 455 €
  9. 36200 Kangasala Keskus27 234 €
  10. 36520 Raikku26 685 €
  11. 36420 Sahalahti Keskus26 483 €
  12. 36220 Suorama26 289 €

Kaikki 16 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 36240 Vatiala28 500 €
  2. 36270 Huutijärvi29 095 €
  3. 36280 Pikonlinna31 020 €
  4. 36420 Sahalahti Keskus26 483 €
  5. 36430 Pakkala27 455 €
  6. 36450 Salmentaka25 481 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.