Postinumeroalue · Kangasala

36420 Sahalahti Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 663koko maa 5 635 971
Mediaanitulo26 483 €+1 % vs. koko maa
Keski-ikä47 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut26 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 36420 Sahalahti Keskus (Kangasala) asui 1 663 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 99,8 km², joten asukkaita on 17 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 483 € vuodessa verojen jälkeen, lähes sama kuin koko maassa. Se on 1 053. korkein 2 927 alueesta ja 12. kunnan 16 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 26 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 10,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 808 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 77 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 36420 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat26 483 €
Keskitulo, asukkaat31 477 €
Mediaanitulo, taloudet40 913 €
Keskitulo, taloudet52 888 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

17 %67 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1516,5 %
16–193,7 %
20–296,6 %
30–3910,9 %
40–4914,0 %
50–5913,6 %
60–6916,0 %
70–7911,9 %
80+6,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 351 henkeä).

Vain perusaste20,1 %
Ylioppilastutkinto3,1 %
Ammatillinen50,3 %
Alempi korkeakoulu19,7 %
Ylempi korkeakoulu6,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset42,8 %
Työttömät5,2 %
Opiskelijat6,2 %
Eläkeläiset28,6 %
Lapset 0–1414,9 %
Muut2,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat808
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa77 %
Vuokra-asunnoissa22 %
Yksinasuvien taloudet39 %
Lapsitaloudet20 %
Asuntojen keskikoko94,7 m²
Asumisväljyys47,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja9 %
Kesämökit417
Työpaikat alueella782

Kangasala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kangasala

  1. 36100 Kangasala Asemanseutu32 999 €
  2. 36110 Ruutana32 239 €
  3. 36280 Pikonlinna31 020 €
  4. 36270 Huutijärvi29 095 €
  5. 36240 Vatiala28 500 €
  6. 36120 Suinula-Haviseva28 284 €
  7. 36570 Kaivanto27 829 €
  8. 36430 Pakkala27 455 €
  9. 36200 Kangasala Keskus27 234 €
  10. 36340 Tohkala27 027 €
  11. 36520 Raikku26 685 €
  12. 36220 Suorama26 289 €

Kaikki 16 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 36270 Huutijärvi29 095 €
  2. 36280 Pikonlinna31 020 €
  3. 36340 Tohkala27 027 €
  4. 36430 Pakkala27 455 €
  5. 36450 Salmentaka25 481 €
  6. 36520 Raikku26 685 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.