Postinumeroalue · Kangasniemi
51270 Kutemajärvi
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 51270 Kutemajärvi (Kangasniemi) asui 207 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 54 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 125,6 km², joten asukkaita on 1,6 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 142 € vuodessa verojen jälkeen, 5 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 499. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 11 postinumeroalueesta.
18 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 22 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 6,3 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 99 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 95 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (179 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Kangasniemi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Kangasniemi
- 51380 Synsiö26 860 €
- 51360 Koivula-Synsiö26 001 €
- 51260 Tahkomäki25 083 €
- 51440 Vuojalahti24 766 €
- 51460 Luusniemi24 761 €
- 51310 Levä23 546 €
- 51430 Läsäkoski23 532 €
- 51340 Hännilä-Särkiharju23 155 €
- 51200 Kangasniemi Keskus22 801 €
- 51335 Kaihlamäki21 600 €
Lähimmät postinumerot
- 51130 Vanhamäki19 201 €
- 51200 Kangasniemi Keskus22 801 €
- 51260 Tahkomäki25 083 €
- 51310 Levä23 546 €
- 51335 Kaihlamäki21 600 €
- 51340 Hännilä-Särkiharju23 155 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.