Postinumeroalue · Kangasniemi
51380 Synsiö
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 51380 Synsiö (Kangasniemi) asui 46 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 14,1 km², joten asukkaita on 3,3 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 860 € vuodessa verojen jälkeen, 2 % enemmän kuin koko maassa. Se on 960. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 11 postinumeroalueesta.
27 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 11 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Alueella on 20 asuntokuntaa, keskimäärin – henkeä taloudessa, ja 0 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (37 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Kangasniemi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Kangasniemi
- 51360 Koivula-Synsiö26 001 €
- 51270 Kutemajärvi25 142 €
- 51260 Tahkomäki25 083 €
- 51440 Vuojalahti24 766 €
- 51460 Luusniemi24 761 €
- 51310 Levä23 546 €
- 51430 Läsäkoski23 532 €
- 51340 Hännilä-Särkiharju23 155 €
- 51200 Kangasniemi Keskus22 801 €
- 51335 Kaihlamäki21 600 €
Lähimmät postinumerot
- 51335 Kaihlamäki21 600 €
- 51340 Hännilä-Särkiharju23 155 €
- 51360 Koivula-Synsiö26 001 €
- 51420 Harjumaa-Pajulankylä24 999 €
- 51430 Läsäkoski23 532 €
- 51440 Vuojalahti24 766 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.