Postinumeroalue · Kangasniemi

51310 Levä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat116koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 546 €−11 % vs. koko maa
Keski-ikä60 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut25 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 51310 Levä (Kangasniemi) asui 116 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 60 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 111,9 km², joten asukkaita on 1,0 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 546 € vuodessa verojen jälkeen, 11 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 052. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 11 postinumeroalueesta.

23 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 25 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 65 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 94 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 51310 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 546 €
Keskitulo, asukkaat30 625 €
Mediaanitulo, taloudet39 287 €
Keskitulo, taloudet49 841 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

23 %54 %23 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–156,0 %
16–195,2 %
20–290,9 %
30–393,4 %
40–496,9 %
50–5912,1 %
60–6925,9 %
70–7930,2 %
80+9,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (105 henkeä).

Vain perusaste30,5 %
Ylioppilastutkinto6,7 %
Ammatillinen38,1 %
Alempi korkeakoulu14,3 %
Ylempi korkeakoulu10,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset29,3 %
Työttömät4,3 %
Opiskelijat6,0 %
Eläkeläiset54,3 %
Lapset 0–145,2 %
Muut0,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat65
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa94 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet40 %
Lapsitaloudet9 %
Asuntojen keskikoko106,2 m²
Asumisväljyys65,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit417
Työpaikat alueella12

Kangasniemi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kangasniemi

  1. 51380 Synsiö26 860 €
  2. 51360 Koivula-Synsiö26 001 €
  3. 51270 Kutemajärvi25 142 €
  4. 51260 Tahkomäki25 083 €
  5. 51440 Vuojalahti24 766 €
  6. 51460 Luusniemi24 761 €
  7. 51430 Läsäkoski23 532 €
  8. 51340 Hännilä-Särkiharju23 155 €
  9. 51200 Kangasniemi Keskus22 801 €
  10. 51335 Kaihlamäki21 600 €

Lähimmät postinumerot

  1. 51200 Kangasniemi Keskus22 801 €
  2. 51260 Tahkomäki25 083 €
  3. 51270 Kutemajärvi25 142 €
  4. 51335 Kaihlamäki21 600 €
  5. 51340 Hännilä-Särkiharju23 155 €
  6. 51360 Koivula-Synsiö26 001 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.