Postinumeroalue · Kangasniemi

51335 Kaihlamäki

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat38koko maa 5 635 971
Mediaanitulo21 600 €−18 % vs. koko maa
Keski-ikä47 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut13 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 51335 Kaihlamäki (Kangasniemi) asui 38 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 5,1 km², joten asukkaita on 7,4 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 600 € vuodessa verojen jälkeen, 18 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 586. korkein 2 927 alueesta ja 11. kunnan 11 postinumeroalueesta.

13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 13 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 18 asuntokuntaa, keskimäärin – henkeä taloudessa, ja 0 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 51335 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat21 600 €
Keskitulo, asukkaat24 134 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

26 %61 %13 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1518,4 %
16–190,0 %
20–297,9 %
30–3910,5 %
40–497,9 %
50–5913,2 %
60–6923,7 %
70–7910,5 %
80+7,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (31 henkeä).

Vain perusaste22,6 %
Ylioppilastutkinto0,0 %
Ammatillinen64,5 %
Alempi korkeakoulu6,5 %
Ylempi korkeakoulu6,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset42,1 %
Työttömät5,3 %
Opiskelijat5,3 %
Eläkeläiset28,9 %
Lapset 0–1415,8 %
Muut2,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat18
Henkeä / asuntokunta–
Omistusasunnoissa0 %
Vuokra-asunnoissa0 %
Asuntojen keskikoko94,8 m²
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit21
Työpaikat alueella2

Kangasniemi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kangasniemi

  1. 51380 Synsiö26 860 €
  2. 51360 Koivula-Synsiö26 001 €
  3. 51270 Kutemajärvi25 142 €
  4. 51260 Tahkomäki25 083 €
  5. 51440 Vuojalahti24 766 €
  6. 51460 Luusniemi24 761 €
  7. 51310 Levä23 546 €
  8. 51430 Läsäkoski23 532 €
  9. 51340 Hännilä-Särkiharju23 155 €
  10. 51200 Kangasniemi Keskus22 801 €

Lähimmät postinumerot

  1. 51260 Tahkomäki25 083 €
  2. 51270 Kutemajärvi25 142 €
  3. 51310 Levä23 546 €
  4. 51340 Hännilä-Särkiharju23 155 €
  5. 51360 Koivula-Synsiö26 001 €
  6. 51380 Synsiö26 860 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.