Postinumeroalue · Teuva

64700 Teuva Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat2 943koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 079 €−12 % vs. koko maa
Keski-ikä51 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut20 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 64700 Teuva Keskus asui 2 943 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 51 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 277,1 km², joten asukkaita on 11 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 079 € vuodessa verojen jälkeen, 12 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 194. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 6 postinumeroalueesta.

11 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 20 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 12,4 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 1 475 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 77 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 64700 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 079 €
Keskitulo, asukkaat26 163 €
Mediaanitulo, taloudet35 897 €
Keskitulo, taloudet42 928 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

21 %67 %11 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,9 %
16–194,4 %
20–296,4 %
30–398,1 %
40–499,7 %
50–5912,5 %
60–6916,5 %
70–7917,5 %
80+11,0 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (2 465 henkeä).

Vain perusaste26,9 %
Ylioppilastutkinto2,6 %
Ammatillinen50,5 %
Alempi korkeakoulu16,9 %
Ylempi korkeakoulu3,1 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset34,9 %
Työttömät5,0 %
Opiskelijat4,8 %
Eläkeläiset40,4 %
Lapset 0–1412,7 %
Muut2,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat1 475
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa77 %
Vuokra-asunnoissa21 %
Yksinasuvien taloudet45 %
Lapsitaloudet16 %
Asuntojen keskikoko94,9 m²
Asumisväljyys51,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja4 %
Kesämökit94
Työpaikat alueella913

Teuva: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Teuva

  1. 64770 Äystö24 162 €
  2. 64720 Perälä23 570 €
  3. 64760 Peltola22 949 €
  4. 64740 Horo20 890 €
  5. 61840 Norinkylä20 734 €

Lähimmät postinumerot

  1. 64530 Norrnäs26 052 €
  2. 64550 Rangsby26 593 €
  3. 64610 Övermark23 992 €
  4. 64720 Perälä23 570 €
  5. 64740 Horo20 890 €
  6. 64760 Peltola22 949 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.