Postinumeroalue · Teuva

64770 Äystö

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat454koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 162 €−8 % vs. koko maa
Keski-ikä42 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut18 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 64770 Äystö (Teuva) asui 454 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 42 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 71,6 km², joten asukkaita on 6,3 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 162 € vuodessa verojen jälkeen, 8 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 836. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 6 postinumeroalueesta.

18 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 18 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,3 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 199 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 89 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 64770 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 162 €
Keskitulo, asukkaat27 482 €
Mediaanitulo, taloudet40 825 €
Keskitulo, taloudet47 729 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

24 %58 %18 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1522,7 %
16–194,0 %
20–297,0 %
30–3913,2 %
40–4911,9 %
50–5910,8 %
60–6915,0 %
70–7911,9 %
80+3,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (341 henkeä).

Vain perusaste26,1 %
Ylioppilastutkinto1,8 %
Ammatillinen54,5 %
Alempi korkeakoulu15,0 %
Ylempi korkeakoulu2,6 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset39,6 %
Työttömät5,1 %
Opiskelijat7,0 %
Eläkeläiset24,4 %
Lapset 0–1420,9 %
Muut2,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat199
Henkeä / asuntokunta2,30
Omistusasunnoissa89 %
Vuokra-asunnoissa9 %
Yksinasuvien taloudet39 %
Lapsitaloudet24 %
Asuntojen keskikoko101,8 m²
Asumisväljyys46,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit16
Työpaikat alueella168

Teuva: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Teuva

  1. 64720 Perälä23 570 €
  2. 64700 Teuva Keskus23 079 €
  3. 64760 Peltola22 949 €
  4. 64740 Horo20 890 €
  5. 61840 Norinkylä20 734 €

Lähimmät postinumerot

  1. 64720 Perälä23 570 €
  2. 64740 Horo20 890 €
  3. 64760 Peltola22 949 €
  4. 64810 Vanhakylä26 628 €
  5. 64820 Kärjenkoski24 312 €
  6. 64830 Villamo17 903 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.