Postinumeroalue · Teuva

64760 Peltola

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat297koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 949 €−13 % vs. koko maa
Keski-ikä52 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut16 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 64760 Peltola (Teuva) asui 297 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 52 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 33,2 km², joten asukkaita on 8,9 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 949 € vuodessa verojen jälkeen, 13 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 227. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 6 postinumeroalueesta.

10 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 16 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 7,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 151 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 88 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 64760 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 949 €
Keskitulo, asukkaat24 552 €
Mediaanitulo, taloudet37 639 €
Keskitulo, taloudet43 275 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

25 %65 %10 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–158,8 %
16–194,4 %
20–2910,4 %
30–3910,1 %
40–496,7 %
50–5913,8 %
60–6919,5 %
70–7915,2 %
80+11,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (264 henkeä).

Vain perusaste28,8 %
Ylioppilastutkinto2,7 %
Ammatillinen52,3 %
Alempi korkeakoulu13,6 %
Ylempi korkeakoulu2,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset43,1 %
Työttömät3,7 %
Opiskelijat6,1 %
Eläkeläiset35,7 %
Lapset 0–147,7 %
Muut3,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat151
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa88 %
Vuokra-asunnoissa9 %
Yksinasuvien taloudet37 %
Lapsitaloudet13 %
Asuntojen keskikoko101,7 m²
Asumisväljyys53,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit2
Työpaikat alueella70

Teuva: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Teuva

  1. 64770 Äystö24 162 €
  2. 64720 Perälä23 570 €
  3. 64700 Teuva Keskus23 079 €
  4. 64740 Horo20 890 €
  5. 61840 Norinkylä20 734 €

Lähimmät postinumerot

  1. 64700 Teuva Keskus23 079 €
  2. 64720 Perälä23 570 €
  3. 64740 Horo20 890 €
  4. 64770 Äystö24 162 €
  5. 64810 Vanhakylä26 628 €
  6. 64820 Kärjenkoski24 312 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.